رمضان پور نرگسی، قاسم و نگین فلاح حقیقی صیقلانی
سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و نشر ایده نگار
2016
خلاصه كتاب
كتاب كارآفريني فناورانه: مفاهيم، الگوها و تجارب كشورها، تلاشي است براي معرفي موضوع مهم كارآفريني فناورانه به جامعه سياستگذاران، برنامه‌ريزان، استادان دانشگاه، پژوهشگران، دانشجويان و همه علاقمندان حوزه مديريت كارآفريني، براي درك فرايند‌هاي اين مهم، شناسايي عوامل و عناصر اثرگذار، معرفي الگوهاي مختلف و تجارب كشورها در حوزه كارآفريني فناورانه. اين كتاب در چهار فصل، تنظيم شده است. در فصل اول مفاهيم پايه‌اي نوآوري، انواع آن، عوامل مؤثر بر آن، مراحل نوآوری، فرايند اشاعه نوآوری، رهيافت‌هاي نوآوري، سیستم نوآوری، تحول در الگوی نظام نوآوري از نوآوری خطی تا نظام ملی نوآوری و تعامل دانشگاه، صنعت و دولت مورد بحث و بررسي قرار گرفته و  مفهوم فناوري، چرخه عمر فناوری، انتقال فناورى و مشکلات کشورهاى در حال توسعه در اين حوزه، الگوهاي انتقال فناورى، دیده‌بانی (پایش) فناوری، توسعه فناورى، راهبردهاي فناوری و مباحث مرتبط با مديريت فناوري مورد واكاوي قرار گرفته است. موضوع مهم نوآوری فناورانه، سیستم نوآوری فناورانه و کارکردهای آن، اشاعه نوآوري‌هاي فناورانه، نقش مستندسازي و مالكيت فكري بر نوآوری‌های فناورانه، توسعه نوآوري‌هاي فناورانه در كشورهای در حال توسعه، عوامل مؤثر بر بومي‌سازي نوآوري‌هاي فناورانه در اين كشورها از ديگر مباحثي است كه در اين فصل بررسي شده است. آخرين بحث از فصل اول كتاب نيز به موضوع كارآفريني اختصاص يافته تا آمادگي ذهني لازم براي شناسايي فرايند كارآفريني فناورانه فراهم گردد. کارآفرینی مبتني بر نوآوري‌هاي فناورانه يا همان كارآفريني فناورانه و شناسايي و معرفي عوامل اثرگذار بر آن و موضوعاتي نظير تبيين كارآفريني مبتني بر نوآوري و كارآفريني فناورانه، نگرش سیستمی به کارآفرینی فناورانه، نقش کارآفرینی فناورانه در نظام ملی نوآوری، سطح‌بندي پژوهش‌ها در حوزه كارآفريني فناورانه و موانع توسعه کارآفرینی فناورانه در اين فصل واكاوي شده است.
در فصل دوم كتاب نقش پارك‌هاي علم و فناوري بر كارآفريني فناورانه و دستاوردهاي پارک‌های علم و فناوری در توسعه زیر نظام‌های کارآفرینی فناورانه با عنايت به تبيين نقش پارك‌ها در حوزه‌هايي چون گسترش واحدهای تحقیقاتی و شرکت‌های خدمات مهندسی، توسعه فرهنگ کارآفرینی، به‌كارگيري و تجاری‌سازی نتایج تحقیقات با تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و در نهايت توسعه نوسازی صنایع  
موجود از راه جذب و انتقال فناوری توسط دفاتر انتقال فناوری مورد بحث قرار گرفته و به موضوع بنگاه‌های نوپاي فناورمحور پرداخته شده است. در اين فصل به مهم‌ترين عوامل اثرگذار در ايجاد بنگاه‌هاي نوپاي فناورمحور شامل دانشگاه‌ها، نحوه تأمين مالي، بازار، مشتریان، مشاوران و خود كارآفرين فناور اشاره و به نقش دانشگاه‌ها بر تشكيل اين بنگاه‌ها از طريق چهار جريان پژوهشي دانشگاه کارآفرین، دفاتر انتقال فناوري، ایجاد شرکت‌های جدید  و بستر محیطی شامل شبکه‌های نوآوری تأكيد شده است.
در فصل سوم تجارب كشورها در ‌توسعه كارآفريني فناورانه با استعانت از الگوهاي متنوع در هشت كشور کانادا، چین، سوئد، سنگاپور، مالزی، کره جنوبي، ترکیه و  هلند بيان شده است. سپس با بررسي اسناد بالادستي در كشورمان به موضوع كارآفريني فناورانه پرداخته شده كه خوانندگان مي‌توانند موضوع مورد نظر را در ايران با ساير كشورها مقايسه كنند.
فصل چهارم كتاب با عنوان مدل‌های کارآفرینی فناورانه، ارائه‌دهنده هشت مدل از مهم‌ترين و معروف‌ترين مدل‌هاي كارآفريني فناورانه است. اين مدل‌ها عبارتند از مدل کارآفرینی فناورانه دانشگاه ماساچوست، مدل کارآفرینی فناورانه دانشگاه استانفورد، مدل عوامل مؤثر بر عملکرد شرکت‌های نوپای فناورمحور، مدل عوامل مؤثر بر کارآفرینی فناورانه در شرکت‌های چینی، مدل پرتفولیوي كارآفريني فناورانه، مدل کارآفرینی فناورانه در شرکت‌های تولیدکننده قطعات خودروی پروتون، مدل عوامل موفقیت کارآفرینی فناورانه در شرکت‌های با فناوری بالا و مدل کارآفرینی فناورانه پرودان كه به خواننده امكان مي‌دهد با اطلاعاتي كه از مطالعه فصل‌هاي پيشين كتاب به دست آورده، تعامل عوامل اثرگذار بر كارآفريني فناورانه را به‌طور نظام‌مند درك و دريافت نمايد.
تلاش مؤلفان كتاب بر آن بوده تا ضمن حفظ پيوستگي مطالب، چينش و فصل‌بندي مطالب به گونه‌اي انجام شود كه براي خوانندگان، درك روشني از موضوع و ترسيم ذهني پيوندهاي اثرگذار بين عناصر مهم كارآفريني فناورانه حاصل گردد.اميد است مفيد واقع شود.
 
                                                                                                 قاسم رمضانپور نرگسي
                                                                                                      نگين فلاح حقيقي