وزیر علوم بر ضرورت اجرای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی در کشور تاکید کرد و گفت: اگر در کشور ۵۰ دانشگاه با استانداردهای بین‌المللی داشته باشیم بهتر از این است که دو هزار مرکز با اعضای هیات علمی اندک و دانشجویان محدودی فعالیت کنند. به گزارش ایسنا، دکتر منصور غلامی‌ در جمع هیات رئیسه و اعضای هیات علمی دانشگاه سمنان گفت: دانشگاه‌ها باید به عنوان ظرفیت‌های فکری، علمی و فناوری در یک چهارچوب حمایتی ویژه قرار بگیرند زیرا داشتن دغدغه کمبود امکانات علمی مانع پیشرفت و نوآوری دانشگاهیان است.

وی در ادامه با تاکید بر حمایت همه جانبه ستاد وزارت علوم از توسعه کیفی دانشگاه‌ها اظهارکرد: وزارت علوم در طول فعالیت خود پس از انقلاب اسلامی همواره در حمایت از دانشگاه‌ها تلاش کرده است و قطعاً مجموع سیاست‌ها و برنامه‌های تدوین شده در مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در راستای حمایت از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: از جمله برنامه‌های اساسی ستاد وزارت علوم حمایت همه‌جانبه از دانشگاه‌ها است و تلاش می‌کنیم در این راستا برنامه‌های بهتر و کاربردی‌تری را به دولت و مجلس شورای اسلامی ارائه دهیم تا بتوانیم توسعه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را سرعت ببخشیم.

دکتر غلامی با اشاره به برنامه وزارت علوم برای ارتباط اعضای هیات علمی با بخش‌های مختلف جامعه و صنعت کشور، گفت: سعی شده است حضور اعضای هیئت علمی در بخش صنعت و تلاش برای حل مسائل کشور در ارتقای آنان لحاظ شود و از عموم اقشار ملت و بویژه دانشگاهیان انتظار می‌رود در این شرایط ویژه، همدلی و امید در جامعه را تقویت کنند تا با همبستگی بیشتر از این شرایط عبور کنیم.
وی با اشاره به اینکه در برخی شهرستان‌ها این آمادگی پیدا شده است که تا چند مرکز دانشگاهی با هم تجمیع شوند، گفت: اگر در کشور ۵۰ دانشگاه با استانداردهای بین‌المللی داشته باشیم بهتر از این است که دو هزار مرکز با اعضای هیات علمی اندک و دانشجویان محدودی فعالیت کنند.

وزیر علوم گفت: با تقویت همکاری و یکپارچگی، بروندادهای علمی مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی کشور می‌توانند خود را بهتر نشان دهند و قدرت و توان علمی ایران در سطح جهانی بیش از پیش به اثبات می‌رسد.

وی همچنین درخصوص لزوم پرداختن و تقویت حوزه‌های پژوهش و فناوری گفت: اکنون ۴۳ پارک علم و فناوری و یک پارک در حوزه پزشکی در کشور فعالیت می‌کنند که اکثر این فعالیت‌ها در ۱۰ سال گذشته شکل گرفته ولی در سال‌های اخیر قدرت و سرعت بیشتری پیدا کرده است.
ایسنا، دوشنبه 5 شهریور 1397
https://www.isna.ir/news/97060502453/